Jídlo: Kambodža x Česká Republika

Na základě našich prozatím získaných znalostí o zvycích v Kambodži se vám pokusím přiblížit základní rozdíly mezi Kabodžou a Českou Republikou.

Jídlo:

To je kapitola sama pro sebe. Velice zajímavé je, že se kambodžané stravují převážně v místních restauracích. Když jedete po nějaké cestě a díváte se, jaké domky stojí kolem, zjistíte, že v každém druhém domě je restaurace. Většinou ji mají jakoby v garáži, nebo venku pod přístřeškem. Místní lidé do těchto restaurací jezdí prakticky na každé jídlo po celý den. Takže v době snídaní, obědů a večeří jsou tyto podniky plné místních lidí. Některé z těchto restaurací jsou otevřeny non-stop, ostatní otevírají brzy ráno a zavírají pozdě večer.

P1030647

My jsme velice rychle zjistili, že je výhodnější stravovat se v místních mini restauracích, než kupovat jídlo v obchodech, tak jak jsme na to zvyklí z Česka. Jídlo v obchodech je dost drahé a není tedy ani ekonomické kupovat si něco v obchodě a pak to jíst na pokoji.

P1030041

Jídlo v restauracích se pohybuje od 25 Kč do 150 Kč (za velice luxusní jídlo). My nejčastěji jíme polévky. Jsou dost podobné těm českým. Klasická nudlová polévka je vývar z kostí a masa a přidávají do ní spoustu zeleniny, kousky masa a nudle různých tvarů a barev. Cena se pohybuje od 25 do 50 Kč v závislosti na typu a velikosti restaurace. Pokud ale polévka stojí 50 Kč, většinou k ní dostanete také nějaký salát s bylinkami, klíčky a konvičku černého čaje. Dále často vaří krémové polévky. Dělají výborné rybí, kari nebo chilli polévky. Ty se prodávají kolem 50 Kč, ale je v nich spousta zeleniny, masa a podávají se s rýží. Porce polévek jsou obrovské. Možná dvakrát takové než v Česku. Pro nás je to srovnatelné s hlavním chodem.

P1040109

Nejtypičtějším hlavním chodem jsou nudle na sto způsobů nebo rýže podávaná se vším možným. My jsme si oblíbili opékané rýžové nudle se zeleninou, masem a oříšky, případně opraženou rýži se stejnými ingrediencemi. Cena za toto jídlo se pohybujem také od 25 do 50 Kč.

P1030353

Mnohdy jsou porce tak veliké, že si vystačíme s jedním jídle na půl. Protože jsou v restauracích velké porce jídel a také proto, že je tu takévé horko, většinou jíme jen dvakrát denně. Bývá to brzký oběd a brzká večeře.

Jídlo tady není pálivé jako v Thajsku. Spíše v každém jídle najdete spoustu zeleniny, bylinek a oříšků. Masa dávají k jídlu málo. Ke každému jídlu však dostanete mističku s chilli nebo nakládaným česnekem, takže si jídlo můžete upravit podle chuti.

P1030229

Maso se tu jí stejné jako v Česku. Na jídelníčních najdete kuřecí, vepřové a hovězí. Mimo to je tu spousta ryb a mořských plodů. Zajímavé je, že cena za jídlo se nemění v závisloti na vybraném druhu masa. V ČR je nejdražší hovězí maso a nejlevnější kuřecí. Tady tomu tak není, minimálně ne v restauracích.

Ještě jedna zajímavost: skoro v každém jídle najdete vejce. Jí je tady opravdu ve velkém. Dělají omelety na mnoho způsobů, vejce najdete i v nudlích a rýži. Prostě skoro všude :-)

P1040115

V minulosti byla Kabodža pod nadvládou Francie. Z této doby jim zbyl jeden krásný zvyk a to pečení baget. Obecně pečivo v obchodech a pekárnách je dost drahé a těsto je sladké, podobně jako naše vánočkové. Jediné francouzské bagety se prodávají slané. My jsme si navíc již našli pekařství, kde jedna bageta stojí jen 6 Kč, což je pro nás přijatelná cena. Když jsme tyto bagety objevili, byli jsme nadšení. Protože obecně lidé v Kambodži používají moc cukru. Některé druhy pečiva jsou tak příliš přeslazené.

P1040449

Pití:

Kambodžané milují sladké nápoje (pro nás nepoživatelné). Nejčastěji pijí Coca Colu a Fantu. Také my jsme vyzkoušeli místní Fantu. Koupili jsme si pouze plechovku, kterou jsme pak museli zředit půl litrem vody, aby se to dalo vůbec vypít. I tak to bylo pořád přeslazené. Mají prostě jiné chutě :-)

Dalším oblíbeným nápojem je čaj. Většinou černý, někde zelený. Podávají ho pro nás nezvyklým způsobem. Uvaří horký čaj a pak jej nalijí do hrnku s ledem.

Do čaje i do kafe dávají mléko. Není to však obyčejné mléko, ale zahuštěné, u nás Salko. Káva nebo čaj s tímto sladkým mlékem je výborná, jen pokud máte možnost si sami odměřit množství mléka. Pokud vám mléko do kávy nebo čaje nalijí sami, můžete ho prakticky ihned vylét. Nedá se to pít :-D

Pivo místní moc nepijí a tvrdý alkohol už vůbec. Jediné kambodžany s pivem jsme potkali na naší cestě přes jezero Tonlé Sap. V restauraci pivo dostanete celý den, ale v obchodě se prodává jen za tmy :-D Což je dost divné. Martin přišel v 16. hodin do obchodu a zjistil, že na ledničce s pivem je zámek a otvírat se bude až kolem 18. hodiny. A mohl se stavit na hlavu :-D Jinak místní pivo je celkem dobré.

IMG_20151108_140124

Ještě abych nezapomněla. Voda z vodovodu tady rozhodně není pitná. Takže se na každém rohu prodává balená voda.

A to je asi vše o jídle a pití v Kambodži….

This article has 10 comments

  1. Pingback: Arie Baisch

  2. Pingback: Arie Baisch

  3. Pingback: domains

  4. Pingback: Homework Help

  5. Pingback: All Assignments Help

  6. Pingback: organic antiseptic

  7. Pingback: valentines gift

  8. Pingback: valentines gift

  9. Pingback: Click Here

  10. Pingback: Click Here