Muzeum min

Protože nás zajímá historie Kambodže, která je však velice smutná a z velké části krvavá, vydali jsme se do muzea min. Ještě dnes je velké území Kambodže zaminované a nedoporučuje se vydávat mimo veřejné komunikace nebo do džungle.

Zakladatelem tohoto muzea je Aki Ra, který sám během svého života zneškodnil více než 50 tisíc nášlapných min. Když bylo Aki Rovi pět let, Rudí Kmérové zabili jeho rodiče a on byl odveden do vojenského centra, kde se z něj stal dětský voják. Jeho úkolem bylo pokládat nášlapné miny podél hranice s Thajskem. Když mu bylo asi 20 let, utekl do své rodné vesnice a začal se věnovat odminování těchto vesnic. Nejdříve k tomu používal pouze hůl, motyku a nůž. Později mu začli lidé za odminování platit a také se začaly pořádat nejrůznější sbírky.

Během své práce se Aki Ra často potkával s dětmi, které byly zmrzačeny díky minám, na které narazily. Tyto děti byli často sirotci, proto se Aki Ra rozhodl se o ně postarat. O děti se staral ve svém domě spolu se svou ženou. V roce 2003 pomáhal 18ti dětem, v roce 2014 jich bylo již přes 30. Z vybraných peněz se mu podařilo vybudovat muzeum min a také domov pro takto postižené děti.

Aki Ra za svou celoživotní práci získal spoustu ocenění. Například v roce 2010 získal od CNN ocenění TOP 10 HERO.