Přeprava: Kambodža x Česká Republika

Když jsme se loni v Thajsku poprvé střetli s dopravní situací na asijském kontinentu, byli jsme dost šokovaní. Za celý pobyt v Thajsku jsme nepochopili, jakými pravidly se místní lidé na silnicích řídí. Většinou se absolutně nerespektují přednosti, jezdí se na červenou, do protisměru, po chodníku….

phnom

Dnes už je nám to jasnější a po silnicích se nebojím jezdit na skůtru ani já. Popravdě se nám místní pravidla pohybu na komunikacích líbí více než jaké máme v Česku.

V Kambodži se stejně jako u nás jezdí vpravo. Což bylo pro mě, jako pro leváka, velké zklamání. Myslela jsem si, že se tu bude, stejně jako v sousedním Thajsku, jezdit po levé straně. Jako levák to mám totiž v krvi a příjde mi to naprosto přirozené. To Martin si na jízdu vlevo v Thajsku nezvykl ani po čtrnácti dnech. Při každém výjezdu z křižovatky se hrnul napravo :-D

phnom2

Většina lidí tady jezdí na skůtrech. A hravě stačí jeden do rodiny. Takový asijský skůtr totiž zvládne odvést celou vaši rodinu. P1040564

Mimochodem, ta dáma napravo je naše paní domácí. A nenechte se mýlit, že by se vám tam nevešel žádný náklad. I to už máme odzkoušeno. My na něm vezli kromě nás dvou ještě dva dvanáctikilové batohy. Na skůtru odvezete opravdu cokoliv.

Semafory tady najdete jen ve větších městech a jen na velkých křižovatkách. Pokud však již na semafor narazíte, pravidla jsou následující: pokud je v křižovatce velký provoz a svítí vám červená, je lepší zůstat stát, pokud máte červenou, ale v křižovatce je plynulý provoz, můžete pokračovat v cestě :-)

Jinak se tu na křižovatkách jezdí dost podobně, jako na našich kruhových objezdech. Jen si musíte dávat větší pozor. Za to to tady funguje daleko lépe a průjezd je rychlejší. Vypadá to asi tak, že když se přiblížíte ke křižovatce, musíte zpomalit. Poté začnete stejně jako všichni ostatní pomalu najíždět do křižovatky a rychlostí kroku se pomalinku dostanete na druhou stranu, tam kam potřebujete. Všechny směry se v křižovatce střetnou, musíte být tedy velice obezřetní a rychlí. Navíc se tady pletou chodci a cyklisté a spousta skůtrů, které jezdí i v protisměru.

P1040510

To se mi na Kambodži líbí nejvíc. Když jedete po silnici, není problém se otočit a jet v protisměru. Nebo pokud je zácpa, zkrátit si cestu po chodníku. Není tady problém prakticky nic. Nikdo se na vás nebude škaredě dívat, když mu nedáte přednost, nebo mu vjedete do cesty. V takovém případě se na vás místní domorodec usměje, přibrzdí a pustí vás.

Jej :-) tady jedeme špatně asi my… P1040533

Další výbornou vychytávkou je troubení. Člověk by si řekl, že na sebe všichni pořád troubí, protože je tu velký provoz a všichni jsou nervózní. Ale není tomu tak. Pokud za sebou uslyšíte troubení, je to z toho důvodu, že vám auto nebo skůtr za vámi dává znamení, že vás předjíždí. To proto, aby jste o tom věděli a z ničeho nic třeba nezačali odbočovat. Nemůže se vám tady tedy stát, tak jako v Česku, že jedete třeba na kole a najednou kolem vás prosviští kamion a vy se hrozně leknete.

P1040529

Za celou dobu tady jsme nepotkali žádnou nehodu. Myslím, že jedním z důvodů může být právě troubení, kdy každého upozorníte, že jej předjíždíte. Dalším důvodem je jistě to, že se tady jezdí velmi pomalu. Ve městech jezdí všichni třicítkou, mimo město se rychlost o moc nezvýší. Lidé tady nemají kam spěchat a tudíž mají i dost času sledovat ostatní kolem sebe a případně dost času na zareagování v případě problému.