(ne)pořádek v Kambodži

Obecně se o asijských zemích (především těch rozvojových) tvrdí, že je tam obrovský nepořádek.

P1040787 P1040789

Částečně je to pravda, setkali jsme se však s místy, kde tomu bylo přesně naopak.

Když jsme projížděli Kambodžou, prakticky ve všech městech (ať už velkých nebo malých) jsme se setkali s tím, že místní obyvatelé jsou velice pořádkumilovní. Většinou na ulicích nepotkáte koše ani popelnice. Odpadky se vyhazují vždy v pytlích a nechávají se u cesty. Tam je každý den vyzvedávají popeláři. Trvalo nám několik dnů než jsme pochopili, kam že máme odpadky vyhazovat. První dny jsme s nimi chodili po celém městě a byli dost zmatení.

Funguje to asi tak, že když někde uvidíte hromádku s odpadky, prostě tam přidáte další. Pozdě v noci, nebo ráno, když se uzavřou všechny podniky můžete vidět místní, jak zametají před svými restauracemi a domečky. Brzy ráno pak odpadky odváží popeláři.

Každé ráno je tak město opět čisté a bez odpadků. Možná by se zdálo, že tady netřídí odpad, protože se háže vše na jednu hromadu. Ale i tady jsme se přesvědčili o opaku. Pravděpodobně mají třídičky odpadů, protože jsme měli možnost několikrát vidět, jak kamióny převážejí plastové láhve. V některých městech jde také vidět děti, jak z odpadků vybírají plasty a plechovky. Za ty pak asi v třídírnách dostávají peníze.

Prvním místem, kde jsme se setkali s opravdu velkým nepořádkem byly budhistické chrámy v lesích. A tady už se ani o nepořádku mluvit nedalo, připadali jsme si jako na skládce. Byli jsme nesmírně zhnuseni. Budhističtí mniši nepracují, jen se modlí v chrámech a od místních dostávají peníze, ze kterých žijí. V podstatě nehnou ani prstem a nejsou schopni si po sobě ani uklidit. Pokud se přijedete podívat na nějaký obrovský starý chrám, skládka odpadků vám dokáže zaručeně zkazit dojem z celé podívané.

P1030410 P1030419

Bohužel absolutně nejhorší město, co se týče nepořádku, je druhé nejvíce turisticky navštěvované Sihanoukville. Setkáváme se s tím denně a jen nad tím kroutíme hlavou.

Jedna z řek, ve které je obrovské množství obpadků. P1040752

O pár metrů dále loví z řeky místní obyvatelé ryby….

P1040754

Jeden příklad za všechny: jeli jsme se podívat do jednoho z místních parků. Vstup do parku byl honosný. Nádherný nápis, pozlacené sochy. O to více je nepochopitelné, co jsme tam viděli. Přecházeli jsme přes nádherný most přes řeku, která by  se však dala nazvat spíše skládnou nebo stokou. Přes obrovské množství odpadklů ani nebyla vidět voda :-( A takovýchto míst je tady hodně. U nás si spousta lidí stěžuje, že “zelení” to s tou ochranou přírody přehánějí. Po tomto zážitku jsme však s Martinem rádi, že žijeme v tak čisté zemi. Někteří lidé v Česku by odpadky místo třídění nejraději pálili. Můžu vám říct, že kdyby zažívali to, co my tady, rychle by si to rozmysleli. U každého druhého domu se pálí odpadky (především plast). Když se rozhodne pálit najednou více vašich sousedů, nedá se vůbec dýchat a nemůžete ani větrat. Je to šílené!!!

Více ve fotogalerii.