Jezero Tonlé Sap

Jezero Tonlé Sap má v období sucha rozlohu 2 500-3 000 km², během monzunového období jeho rozloha dosahuje až 10 000 km². Hloubka jezera se během roku mění z 1-2 metrů na 10-14 metrů. Tento obrovský nárůst je způsoben nejen monzunovými dešti, ale také táním himalájských ledovců. Jezero je totiž řekou Tonlé Sap propojeno s Mekongem. Zajímavostí je, že během tohoto období, kdy dochází k růstu síly Mekongu, tato řeka tlačí vodu zpět do jezera. Tudíž se tok vody na jezeře obrací. Je to zcela ojedinělý jev a nikde jinde na světě k tomu nedochází.

Lodí jsme cestovali z hlavního města Phnom Penhu až do Siem Reapu. Cesta trvala šest hodin a byl to úžasný zážitek. První část cesty jsme měli krásný výhled na okolní města a vesnice. Všude bylo spousta baráčků, lodí a rybářů. Navíc posádka lodi k nám byla velice přívětivá. Na palubě nás cestovalo pouze 8 turistů. Dva Češi, čtyři Rusi a dva Američani. Posádka čítala 6 Kambodžanů. Loď je stavená pro 90 lidí+ posádku. My jsme měli štěstí, že cestujeme ještě před turistickou sezónnou.

Kambodžané byli velice přívětiví. Každému na palubě nabízeli své pivo, takže Martin byl velice spokojený. Já dostala ovoce a ořechy. Protože si ale pivo dal každý a to hned několik, po nějakých dvou hodinách došlo. Když jsme pak proplouvali kolem vietnamské plovoucí vesnice, jedna lodička od vietnamců zamířila k naší lodi. Byl to pojízdný obchod. Kambodžané se na něj vrhli a začali kupovat další pivo. Martin na nic nečekal a také jich deset koupil. Všichni členové posádky byli velice mile překvapeni. A to už byla na střeše lodě jedna velká párty. Kambodžané nás učili, jak se řeknou některé slova v jejich jazyce, za což jsme byli velice rádi. Každy místní se k vám totiž chová zcela jinak, když vidí, že respektujete jejich zvyky a tradice.

Po čtyřech hodinách plavby jsme vyjeli na otevřené jezero. To už však měli všichni hodně popito a tak se spousta lidí odebrala do lodě a uložila se ke spánku :-) Byla to opravdu zajímavá jízda.

This article has 1 comment

  1. Pingback: Lincoln Georgis