Solné pláně

Jedním ze způsobů, jak zjistit, jestli na nějakém místě není něco zajímavého, jsou Google mapy. Takto Martin objevil rozsáhlé solné pláně podél celého kampotského pobřeží.

Tak nějak jsem tušila, že mořská sůl vzniká odpařením mořské vody, nikdy jsem se ale blíže nezajímala o celý proces “výroby” této soli. Až po návštěvě solných plání jsem začala pátrat po výrobním procesu. Během několikahodinové jízdy po solních pláních vnás totiž zůstalo více otázek než odpovědí.

P1050231 P1050234

Podél rozsáhlých solných plání je vytvořen systém kanálů a nádrží, které jsou napuštěny mořskou vodou. Tato mořská voda je samozřejmě znečištěná (naše Bečva je proti tomu naprosto čistá) a proto je tato voda vystavena slunci a proudění vzduchu.

P1050238 P1050240

Během tohoto procesu odpařování vody se na dně těchto nádrží usazují veškeré nečistoty a vzniká hustý solný roztok, který je následně rozváděn do mělkých nádrží. Jde vlastně  o takové malé mělké políčka. Voda se na slunci dále odpařuje a sůl začíná krystalizovat. Po odpaření vody vznikne bílé, jakoby zamrzlé, jezero.

P1050249 P1050255

Sůl se z tohoto “jezera” seškrabuje. V horní vrstvě je sůl nádherně bílá a má vysokou kvalitu. Ve spodní vrstvě je pak sůl šedá. Je to z toho důvodu, že přišla do styku s podložím nádrže.

P1050252 P1050259

Tato sůl je poté vyvážena do zahraničí, především do Francie. Kilo soli přímo v Kampotu pořídíte již za cca 620 Kč. Nechtěla bych vědět, za kolik se prodává ve Francii. My jsme měli možnost tuto sůl ochutnat a chutnala prostě jako sůl :-)

A ještě jedna zajímavost z návštěvy solných plání (ale také všeho ostatního tady v Kambodži): nikde neexistují žádné závory, nikdo tady nic nehlídá a člověk si může chodit kam chce a dělat co chce. Pokud tady náhodou narazíme na nějakého zaměstnance, prostě nás jen pozdraví a zamává na nás. To v Česku by se nám nic podobného nestalo.

This article has 9 comments

  1. Pingback: Beverly Bultron

  2. Pingback: domain-names

  3. Pingback: Essay writer

  4. Pingback: Assignment Help USA

  5. Pingback: Writing Assignment for University

  6. Pingback: valentines gift

  7. Pingback: valentine gift for her

  8. Pingback: Click Here

  9. Pingback: Click Here